Ubezpieczenia fotowoltaiki
Ubezpieczenia fotowoltaiki systematycznie zyskują na popularności. Dostępne dofinansowania na tworzenie takich instalacji i korzyści finansowe wynikające z ich zamontowania na domach powodują, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązania dla swoich nieruchomości. W związku z kosztami związanymi z założeniem instalacji pojawiły się na rynku także produkty ubezpieczeniowe dla ich właścicieli. Dzięki temu w razie uszkodzenia instalacji można otrzymać odpowiednią rekompensatę finansową. Wszelkiego rodzaju usterki spowodowane warunkami atmosferycznymi lub innymi czynnikami są obejmowane przez polisy i zapewniają skuteczną ochronę. Zdecydowanie się na najlepsze polisy od renomowanych ubezpieczycieli ma zatem bardzo duży sens. Przedstawiamy jak działają ubezpieczenia fotowoltaiki i w jaki sposób wybierać najlepsze, które wpasują się w potrzeby.
Duża inwestycja w system fotowoltaiki
Stworzenie efektywnego systemu paneli fotowoltaicznych jest związane z koniecznością poniesienia dość wysokich kosztów. Inwestycja może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a zamontowane na dachu panele nie są szczególnie chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najprostszym sposobem na ich zabezpieczenie jest zdecydowanie się na produkt ubezpieczeniowy, który będzie dostosowany do potrzeb klientów. Bardzo popularne są ubezpieczenia fotowoltaiki w pakiecie z ubezpieczeniem nieruchomości. Dzięki temu jeden produkt jest w stanie zagwarantować skuteczną ochronę całego domu i zamontowanej na nim instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często proponują zbliżone oferty zarówno dla paneli fotowoltaicznych, jak i instalacji solarnych. Mimo, że różnią się one działaniem i służą do różnych celów to przez wielu ubezpieczycieli są traktowane w bardzo zbliżony sposób.
Ubezpieczenie nieruchomości wraz z instalacją fotowoltaiczną
Wybierając ubezpieczenie nieruchomości i chcąc objąć nim również zamontowaną na dachu instalację warto dokładnie zapoznać się z warunkami polisy. Elementy instalacji są bowiem w zależności od ubezpieczyciela objęte ochroną w ramach podstawowej polisy lub jako jej dodatkowe rozszerzenie. Najczęściej również ubezpieczenie obejmujące całą instalację będzie wiązało się z koniecznością opłacania wyższej comiesięcznej składki. Jest to spowodowane tym, że wartość całego obiektu wzrasta wraz z zamontowaniem w nim instalacji fotowoltaicznej lub paneli solarnych.
W przypadku przeglądania zapisów umowy należy skupić się również na maksymalnej rekompensacie, którą można otrzymać w przypadku zniszczeń. Nie jest to regułą, ale niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają górny limit odszkodowania na konkretnym poziomie. Niekiedy jest to 30 tysięcy złotych, które mogą nie wystarczyć na pokrycie strat w przypadku całościowego uszkodzenia paneli.
Również sam powód wypłaty odszkodowania może być zróżnicowany. Może ono zostać wypłacone w przypadku szkód spowodowanych zdarzeniami losowymi oraz ingerencją osób trzecich. Może również odnosić się do rekompensaty za straty spowodowane przestojem w związku z uszkodzoną instalacją.
Ile kosztuje ubezpieczenie instalacji?
Sam koszt ubezpieczenia fotowoltaiki zależy od wielu czynników i zawsze jest wyliczany indywidualnie pod potrzeby konkretnego klienta. W Polsce jednak średni koszt całościowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW to 30 000 złotych. Dla takiej instalacji roczny koszt ubezpieczenia wynosi w zależności od wybranego towarzystwa od niecałych 300 złotych do ponad 500 złotych. Średnia cena wynosi 400 złotych rocznie. Za taką kwotę można zatem zagwarantować sobie pełną ochronę dla paneli i pewność, że w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń można będzie otrzymać wsparcie finansowe i rzetelną pomoc w usunięciu wszystkich szkód, które wystąpią w instalacji. Warto tym samym zainwestować w polisę, która nie jest bardzo kosztowna, a pozwala na otrzymanie rekompensaty w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń w instalacji, których usunięcie może być bardzo kosztowne.