Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo istotne dla wszystkich osób wybierających się na wyjazd zagraniczny. Polisa w takiej sytuacji jest w stanie zagwarantować ochronę w razie wypadku i pozwoli na uniknięcie dużych kosztów związanych z leczeniem. To właśnie pokrywanie kosztów leczenia jest najważniejszych elementem ubezpieczenia turystycznego. Podczas samego wybierania polisy należy zwracać uwagę na zakres oferowanej ochrony i dostosować ją do miejsca, do którego się wybieramy.
Podstawowa ochrona gwarantowana przez polisę turystyczną
Polisy turystyczne dostępne na rynku różnią się pomiędzy sobą zakresem gwarantowanej ochrony. Najczęściej jednak obejmują pokrycie kosztów leczenia za granicą, powrót do kraju po wypadku, rehabilitację czy odszkodowanie za skradziony bagaż i opóźniony samolot. Każda z powyższych sytuacji może generować spore koszty i dlatego też warto się na ich wypadek odpowiednio zabezpieczyć poprzez wykupienie odpowiedniej polisy, która zagwarantuje ochronę. Zakup polisy turystycznej to bardzo często niewielki wydatek, a w razie problemów pozwala zaoszczędzić nawet wiele tysięcy euro.
Na czym się koncentrować wybierając polisę?
Wybierając ubezpieczenie turystyczne dla siebie warto zwrócić uwagę na najważniejsze elementy polisy, które wpływają na jej atrakcyjność. Kluczowe są koszty leczenia, gdyż to właśnie kłopoty zdrowotne za granicą mogą w największym stopniu uderzyć po kieszeni. Wizyty lekarskie, hospitalizacja, zakup leków czy transport medyczny to tylko niektóre z usług, za które należy zapłacić w przypadku braku ubezpieczenia. Dlatego też dobrze wybrana polisa powinna obejmować swoim zakresem wszystkie usługi medyczne.
Na terenie Europy podstawową opiekę medyczną jest w stanie zagwarantować Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która wydawana jest przez NFZ. Dla większego bezpieczeństwa warto jednak zakupić dodatkową polisę. Za minimalną bezpieczną sumę gwarantowaną uważa się 20 tysięcy euro. Rekomendowane jest natomiast wykupienie ubezpieczenia na 30 tysięcy euro. W przypadku podróży poza Europę warto zwiększyć sumę ubezpieczenia do przynajmniej 60 tysięcy euro. Jeżeli natomiast wybieramy się do państw takich jak Stany Zjednoczone czy Australia, które słyną z bardzo wysokich kosztów leczenia warto postawić na polisy pokrywające koszty leczenia bez żadnego limitu. Dodatkowo cierpiący na choroby przewlekłe powinni dodatkowo rozszerzyć polisę o dodatek „choroby przewlekłe”.
Ubezpieczenie NNW w ramach polisy turystycznej
W ramach ubezpieczenia turystycznego klienci otrzymują również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje ono wypłatę odszkodowania w przypadku poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej odszkodowanie jest przyznawane dla najbliższej rodziny.
Wysokość otrzymanej kwoty jest zależna od rodzaju uszczerbku oraz samej wartości ubezpieczenia. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów o sumach od 5000 zł do nawet 100 000 euro.
Ochrona dla osób uprawiających sport
Szczególną uwagę do wyboru polisy turystycznej powinny przyłożyć osoby zamierzające na wyjeździe uprawiać sport. Wiele aktywności fizycznych posiada opinię ekstremalnych lub podwyższonego ryzyka i wymagają tym samym zakupu rozszerzonej ochrony. Warto zapoznać się z warunkami konkretnej polisy, aby dowiedzieć się czy obejmuje ona wypłatę odszkodowań w przypadku urazu odniesionego podczas uprawiania aktywności fizycznej.
W przypadku takich sportów jak jazda na nartach, wspinaczka, wyprawy do dżungli itp., należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które będzie pokrywało koszty ratownictwa.
Klauzula alkoholowa
W większości przypadków ubezpieczenie turystyczne nie jest wypłacane, jeżeli osoba, która doznała urazu była pod wpływem alkoholu. Dlatego też jeżeli wiemy, że podczas wyjazdu będziemy spożywać alkohol warto wyszukać oferty z tzw. klauzulą alkoholową. Gwarantuje ona, że wszelkie koszty leczenia zostaną pokryte nawet w sytuacji, jeżeli do uszczerbku na zdrowiu doszło po kilku drinkach.